دیابت چگونه روی روابط خانوادگی اثر می‌گذارد؟

زندگی با دیابت آسان نیست. زیرا نیاز به مراقبت، درمان مستمر، برنامه ریزی، آمادگی و مقدار زیادی قوی بودن از لحاظ عاطفی دارد. بعد از ابتلا به دیابت، به صورت مزمن باقی مانده و نیاز به توجه همیشگی دارد. گرچه، بسته به نوع دیابت، روش‌هایی برای کاهش اثر آن بر روی زندگی وجود دارد، اما نیاز به تغییرات و اصلاحات زیادی در عادات شما می‌باشد. بدون در نظر گرفتن زمان تشخیص دیابت، منحنی یادگیری وجود دارد که می‌تواند استرس‌زا حتی گاهی خطرناک نیز باشد. برای اطمینان از اینکه خود را با شرایط سالم وفق داده و بیماری را مدیریت می‌کنید، نیاز به سیستم پشتیبانی مناسبی نیز دارید. به منظور سعی در درک بهتر دیابت و تقویت روابط سالم، در اینجا تاثیرات دیابت بر روی کل خانواده بیان می‌شود.

تاثیر عاطفی دیابت بر روی روابط خانوادگی

اگر مبتلا به دیابت هستید، سختی‌های ذهنی و عاطفی بی‌شماری را در مورد آن درک می‌کنید. پریشانی دیابتی شایع است و اگر به آن توجه نشود، می‌تواند خطرناک باشد. ممکن است احساس اضطراب، خستگی، بی انگیزگی، افسردگی کنید و از دست دادن کنترل دیابت شروع شود. هرچند در درجه اول، اطمینان از دریافت پشتیبانی مورد نیاز بسیار مهم است، اما اثر عاطفی می‌تواند روی خانواده و دوستان نیز تاثیر بگذارد.

ترس از عوارض بیماری

یکی از بزرگترین اثرات بیماری روی سلامت عاطفی خانواده ترس از عوارض دیابت خواهد بود. کنترل نامناسب دیابت می‌تواند منجر به مشکلات جدی مانند از دست دادن بینایی، بیماری کلیوی، آسیب عصبی، فشار خون بالا، بیماری قلبی، زخم پای دیابتی و دیگر موارد گردد. بسیاری از اعضای خانواده حداقل سطحی از اضطراب را در مورد سلامت بیمار خود بیان می‌کنند. برای اطمینان از اینکه به رفع اضطراب خانواده کمک می‌کنید و خود را سالم نگه می‌دارید، باید به طور مناسب قند خون خود را کنترل کنید.

استرس در مورد ضعف

اعضای خانواده ممکن است در مورد احساس ضعف در این شرایط استرس داشته باشند.. آنها نگران هستند که شاید هیچ راهی برای کمک به شما نداشته باشند که این موضوع می‌تواند بر سلامت روان همه اثر بگذارد. این موضوع می تواند منجر به فشار در روابط و در صورتی که اتفاق بدی بیوفتد، حتی منجر به سرزنش کردن خود شود. هرچند شما مسئول کنترل دیابت خود هستید، اما ایجاد یک برنامه غذایی برای خانواده می‌تواند به اعضای خانواده این حس را بدهد که کاری برای کمک به شما انجام می‌دهند.

استرس در مورد تغییر سبک زندگی

استرس در مورد تغییر سبک زندگی

دیگر مورد استرس‌زای عاطفی می‌تواند حجم تغییراتی باشد که با تشخیص دیابت به وجود می‌آید. همه می‌دانیم که تغییر دادن عادات چقدر سخت است و سعی بر تغییر تعداد زیادی از آنها می‌تواند منجر به شکست و خستگی شود. این موضوع استرس‌زا است و گرچه بسیاری از بیماران این کار را ادامه نمی‌دهند و به عادات بد خود برمی‌گردند؛ اما این مورد در بیماران دیابتی کمتر روی می‌دهد. برای کمک، سعی کنید با تغییرات کوچک شروع کنید و هر کاری که می‌توانید انجام دهید تا به انجام عادات سالم خود ادامه دهید.

اضطراب در مورد یادگیری

حتی اگر برای مدتی است که مبتلا به دیابت هستید، امکان ندارد همه چیز را در مورد آن بدانید. یادگیری در مورد دیابت فرایندی مستمر است و نیاز به به روز بودن در مورد پیشرفت‌های مهم دارد. اگر خانواده شما برای دانستن در مورد دیابت، یا پیشرفت‌های مستمر، نگران هستند، سعی کنید فعالیت‌های گروهی مانند مطالعه مقاله، وبلاگ‌ها و مجلات آموزنده را در برنامه خود داشته باشید. فقط مطمئن شوید که خانواده متوجه هستند که هرگز همه چیز را در مورد دیابت نمی‌دانند و نباید به خود فشار بیاورند.

عدم اطمینان از اضطراری بودن شرایط

یکی از بزرگترین اثراتی که دیابت روی خانواده دارد این است که در وضعیت اضطراری چه کار باید انجام دهند. اگر به خوبی دیابت خود را کنترل می‌کنید، احتمالا مجبور نیستید نگران این موضوع باشید. با این حال، باید باز هم آماده باشد. مطمئن شوید که خانواده شما علائم قند خون پایین یا هیپوگلیسمی را می‌دانند. این موارد خود را با عرق سرد، پوست رنگ پریده یا خسته، تحریک پذیری، گرسنگی، تپش قلب، گیجی، خستگی و در نهایت از دست دادن هوشیاری یا تشنج نشان داده می‌دهد. مطمئن شوید که خانواده شما این علائم و نحوه برخورد با آنها را در زمان روی دادن، می دانند.

چگونگی تاثیر دیابت بر اقتصاد خانواده

چگونگی تاثیر دیابت بر اقتصاد خانواده

متاسفانه، حتی با وجود بیمه، درمان دیابت گران است. از آنجایی که این بیماری مزمن است، نیاز دارید که مطمئن شوید همیشه و در تمام طول عمر خود انسولین در دسترس دارید. اگر دیابت شما در سنین پایین تشخیص داده شده، هزینه آن بالاتر از فردی است که در دهه 40 و 50 مبتلا به دیابت می‌شود. این امر منطقی است، زیرا شما نیاز به مراقبت و تجهیزات مستمر دارید و هر چه مدت بیشتری مبتلا به دیابت باشید، هزینه‌ها بیشتر می‌شوند. هزینه‌های درمان دیابت می‌تواند به شدت متفاوت باشد. این هزینه شامل داروهای کنترل دیابت، تجهیزات دیابت، ویزیت پزشک، بستری بیمارستانی و هزینه‌های مریوط به امکانات توانبخشی می‌شود. مشکلات مالی برای خانواده می‌تواند نسبتا استرس‌زا باشد، زیرا اعضا باید از خود گذشتگی کنند تا بتوانند هزینه درمان دیابت را پرداخت کنند.

باید توجه کنید که هر چه زمان بیشتری مبتلا به دیابت باشید، احتمال ایجاد عوارض و بیماری‌هایی آزاردهنده مانند میخچه پا بیشتر می‌شود که می‌تواند در مرور زمان عوارض بسیاری را برای شما ایجاد کند. زیرا ممکن است در هنگام راه رفتن احساس کنید چیزی در پای شما فرو می‌رود و راه رفتن برایتان مشکل خواهدشد. بنابراین اگر مبتلا به دیابت هستید هر هفته پای خود را بررسی نمایید تا اثری از پینه پا، میخچه، زخم و… روی پای شما نباشد زیرا نادیده گرفتن همین موارد کوچک، بعدها هزینه‌هایی سنگین را به بار می‌آورند.

گرچه مدیریت درست دیابت ضروری می‌باشد و باید داروهای خود را بدون توجه به مسائل مالی مصرف کنید یا در صورت مشاهده کوچکترین زائده ای بر روی پا و بدن خود به پزشک مراجعه کنید اما باز باید در مورد این مسئله با خانواده خود صحبت کنید.

فشار مالی درمان بیماری‌های مزمن می‌تواند باعث ایجاد مشکلاتی در پویایی خانواده شود، مخصوصا اگر شما و همسرتان برای رسیدن به یک هدف کار می‌کنید. در پایان روز، نگذارید هزینه‌ها حس مقصر بودن به شما بدهد. خانواده شما بیشتر در مورد سلامتی و تندرستی شما نگران هستند، تا داشتن یک تعطیلات رویایی یا خرید یک ماشین جدید. یک ارتباط باز داشته باشید تا همه بتوانند نگرانی‌های خود را بیان کنند و راهی برای مدیریت مشکلات پیدا کرده و با هم برای رسیدن به چیزی بهتر تلاش کنید.

خستگی جسمی به خاطر تغییر در زندگی جنسی

دیابت به علت تغییرات جنسی که ممکن است در شما ایجاد کند،  می‌تواند روی همسر شما نیز تاثیر بگذارد. مبتلایان به دیابت تمایل به کاهش میل جنسی یا ناتوانی در تحریک شدگی دارند، یا نمی تواند به ارگاسم برسند. این مشکلات می‌تواند به خاطر مشکلات گردش خون، داروها، عدم تعادل هورمون‌ها یا آسیب عصبی ایجاد شود. اگر مشکلاتی دارید، با پزشک مشورت کنید. درمان‌ها یا داروهایی وجود دارند که می‌توانید استفاده کنید. در مورد مشکلات جنسی که دارید با همسرتان نیز صحبت کنید. ممکن است خسته شوند و درک نکنند که دیابت باعث ایجاد کاهش میل جنسی شما شده است.

چگونگی کاهش اثر منفی دیابت بر روی خانواده

چگونگی کاهش اثر منفی دیابت بر روی خانواده

درک اینکه دیابت به چه روش‌هایی روی کل خانواده تاثیر می‌گذارد برای ایجاد حس مقصر بودن در شما نیست. در تلاش برای ایجاد یک خانواده سالم و پویا، باید در مورد بیماری و نحوه همکاری که نیاز دارید با هم صادق باشید. بهترین راه برای شروع این است که مطمئن شوید همه در خانواده در مورد دیابت و روش تاثیر آن بر زندگی روزانه خود می‌دانند. صرف نظر از سن، ارتباط باز و صادقانه با هم داشته باشید. با انجام این کار، نزدیک شدن به شما و دیدن نگرانی‌ها و سوالات آسانتر می‌شود. به عنوان پاداش بیشتر، شرکت در این برنامه در سنین پایین به تقویت اعتماد و ارتباط با اعضای خانواده در تمامی مواردی که در زندگی اتفاق می‌افتد کمک می‌کند.

سعی کنید کل سبک زندگی را تغییر دهید. این کار نه تنها کنترل دیابت را راحت‌تر کرده، بلکه فرصتی برای ارتباط ایجاد می‌کند و منجر به گرفتن تصمیمات سالم‌تر برای همگی می‌شود. وقتی همه تغییراتی ایجاد کردند، به شما کمک می‌کنند تا احساس کنید حمایت می‌شوید که احتمال افسردگی دیابتی را کاهش می‌دهند. این کار به نوبه خود مقدار استرسی که خانواده به خاطر نگرانی و اضطراب در مورد بدتر شدن بیماری شما دارند را کاهش می‌دهد.

تاثیرات مثبت اصلاح سبک زندگی که با هم ایجاد می‌کنید.

استرس مثبتی نیز وجود دارد که با همسر شما ایجاد می‌شود و سبک زندگی شما را تغییر می‌دهد. اگر با هم ورزش کنید و غذای سالم‌تری بخورید، شما و اعضای خانواده یا دوستان ممکن است شروع به حس کردن تغییرات فیزیکی سودمندی مانند کاهش وزن یا بهبود سلامتی کلی خود کنید.

ممکن است تمامی شما احتمال ایجاد بیماری‌های دیگر را کاهش دهید و در کل حس بهتری داشته باشد که این به خاطر اندورفینی است که در بدن رها می‌شود. ایجاد این تغییرات با یکدیگر می‌تواند رابطه شما را نیز تقویت کند که همیشه مطلوب می‌باشد.

نظرات کاربران